{title}

     

آرشام طب | ارتز و پروتزهای زیبایی | کفش و کفی طبی

ارتز و پروتز آرشام طب » خبرها

׀ آیا انحرافات اسکلتی بر روی قد افراد تاثیر دارد؟

آیا انحرافات اسکلتی بر روی قد افراد تاثیر دارد؟

 

قد افراد بزرگسال  به واسطه مجموعه‌ای از عوامل از جمله ژنتیک، جنسیت، برخی وضعیت‌های پزشکی نظیر انحرافات زانو و ستون فقرات همچنین تغذیه و ورزش با گذر زمان کاهش می یابد  بررسی سالانه سلامت اسکلتی می تواند در جلوگیری از این روند موثر باشد . اغلب انحرافات اسکلتی در کاهش قد تاثیر  بسزایی دارندبطور مثال با بیشتر شدن انحراف زانو و یا ستون فقرات راستایی بدن کمتر شده و موجب کوتاه تر دیده شدن قد افراد بزرگسال می شود .

 

آدرس: تهران-خیابان شریعتی-بالاتراز دوراهی قلهک-ساختمان پزشکان سپهر-طبقه چهارم- واحد ٢٢- آرشام طب
.
جهت نوبت دهی
.
☎021-22630124
☎021-22630125
☎021-22635067
.
روابط عمومی
0910-9407043

.
لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به پیج زیر مراجعه فرمایید

.
@Clinic.arshamteb
@Clinic.arshamteb
@Clinic.arshamteb

 

#زانوي_ضربدري_پرانتزي_ژنوواروم_ژنووالگوم

ادامــه مــطلـــب

׀ اصلاح زانوی پرانتزی و ضربدری برای همه سنین

علت‌ها و دلایل پرانتزی شدن پاها

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث پرانتزی شدن پاها می‌شود.

 • رشد طبیعی: هنگامی که یک کودک رشد می‌کند، اعضای مختلف بدن او در سرعت‌های مختلفی رشد می‌کنند. در نتیجه هم‌ترازی اسکلتی او می‌تواند تغییر کند که این باعث غیرمعمولی شدن ظاهر اندام‌ها در سنین خاص می‌شود. درواقع رشد طبیعی شایع‌ترین دلیل پای پرانتزی در محدوده سنی کودک تازه به راه افتاده است. به طور کلی در سن زیر ۲ سال، زانوی پرانتزی یک فرایند طبیعی از رشد ساختمان اسکلتی در نظر گرفته می‌شود. زاویه‌ی پرانتزی بودن در حدود سن ۱۸ ماهگی به اوج خود می‌رسد و سپس به تدریج در سال بعدی کم می‌شود. در اکثر موارد، به سادگی می‌توان بازگشت تنظیم اسکلتی کودکان به حالت طبیعی را مشاهده کرد زیرا کودکان در این سن همچنان در حال رشد هستند.
 • بیماری بلانت: بیماری بلانت وضعیتی است که می‌تواند در دوران کودکی و نوجوانی رخ دهد. مشکل این کودکان، رشد غیرطبیعی صفحات در بالای استخوان ساق پا (درشت‌نی) است. در افراد بسیار جوان، تشخیص بیماری بلانت از پرانتزی شدن طبیعی در حال رشد سخت است. با این حال کودکان مبتلا به بیماری بلانت به تدریج بهبود نخواهند یافت و تصویربرداری اشعه ایکس از رشد صفحات آنها مشخصه‌های اختلالات را نشان خواهد داد.
 • راشیتیسم (نرمی استخوان): در جهان توسعه‌یافته، راشیتیسم یک بیماری بسیار نادر است؛ با این حال هنوز هم در برخی نقاط در حال توسعه‌ی جهان این بیماری رایج است. شایع‌ترین علت راشیتیسم، سوءتغذیه از برخی مواد غذایی مهم است که برای سلامت استخوان‌ها مفید هستند. راشیتیسم می‌تواند ناشی از کافی نبودن کلسیم، فسفر و یا ویتامین D وارد شده به بدن است. خوشبختانه با ظهور غذاهای غنی‌شده، راشیتیسم ناشی از سوءتغذیه، در جهان توسعه‌یافته بسیار نادر شده است.
 • آرتروز: شایع‌ترین دلیل پرانتزی شدن پاها در بزرگ‌سالان، آرتروز یا فرسودگی و سائیدگی مفاصل زانو است. این بیماری می‌تواند غضروف و استخوان اطراف زانو را سائیده کند. اگر این سائیدگی به طور یکنواخت توزیع شود، هیچ تغییر شکلی انتظار نمی‌رود. اما هنگامی که در سمت داخلی مفصل زانو سایش بیشتر باشد، اغلب تغییر شکلی به صورت پا پرانتزی بروز می‌کند. به طور معمول درجه‌ی پرانتزی شدن پاها، با شدت سائیدگی سمت داخلی مفاصل زانو رابطه دارد.

چه کسانی به بیماری پا پرانتزی مبتلا می‌شوند؟

فیزیولوژیک پا پرانتزی در برخی نقاط در اکثر کودکان به خصوص تا سن ۲ سال، ارائه شده است. این بیماری می‌تواند در نوزادان، کودکان در سن مدرسه و نوجوانان رخ دهد. این بیماری در بین افراد بسیار چاق و در افرادی که از تبار آفریقایی- امریکایی هستند بسیار رایج است.

علائم بیماری پا پرانتزی

وقتی کودکی شروع به راه رفتن کرد و وزن خود را بر روی پاها قرار داد، پاها شروع می‌کنند که به سمت موقعیت صحیح خود صاف شوند. اگر یک کودکی پا پرانتزی است، وقتی می‌ایستد به زانوهای او دست نزنید. ممکن است ساق پاها به سمت بیرون خمیده شوند و پاها به سمت داخل متمایل شوند تا اجازه دهد مچ پای او را لمس کنید. خوشبختانه این بیماری در کودکان خردسال دردی ایجاد نمی‌کند. با این حال اگر این بیماری به صورت خود به خود یا با درمان اصلاح نشود، ممکن است کودک در نوجوانی ناراحتی و درد را تجربه کند. علاوه بر این وقتی انگشتان به سمت داخل متمایل شوند، تعادل فرد بیمار به هم می‌خورد.

تشخیص

تشخیص این بیماری بر پایه‌ی معاینه فیزیکی و یک تست اشعه ایکس در حالت ایستاده، که در آن یک تصویر از ساق پا (از ران تا مچ پا) بدست آید، انجام می‌شود.

در زیر  بیماری کجی زانو نشان داده شده است و در تصویر اول پا پرانتزی نشان داده شده است. تصویر بعدی زانوی ضربدری می باشد.

 

 

اصلاح زانوی پرانتزی و ضربدری برای همه سنین
اصلاح زانوی پرانتزی و ضربدری برای همه سنین
 


ادامــه مــطلـــب

׀ اصلاح زانوی پرانتزی و ضربدری

اصلاح و درمان زانوی ضربدری و پرانتزی در بیشتر مواقع بدون جراحی نیز امکانپذیر است . اصلاح و کنترل انحرافات اسکلتی یک اقدام مهم اساسی در جلوگیری از پیشرفت بیماری ها و عوارض ناشی از آنهاست . 

چند نمونه اصلاح انحراف زانو :


 
 
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   

ادامــه مــطلـــب

׀ مشکلات ارتوپدی در کودکان

 

مشکلات ارتوپدی در کودکان

 
   


تا چه اندازه با     مشکلات و بیماری های زانو     اگاهی دارید؟یکی از مشکلات رایج زانو ، مشکلات ارتوپدی در کودکان است با ما در ادامه همراه باشید تا به این مشکلات و راه حل های آن بپردازیم.
ساختار سیستم اسکلتی کودکان از موقع تولد تا بلوغ دائماً در حال تغییر است، از طرف دیگر به علت توانایی بسیار بالای بدن کودکان در بهبود و ترمیم ضایعات، درمان بسیاری از آسیب‌های اسکلتی در سنین پایین راحت‌تر و موفقیت آمیزتر از بزرگسالان است.
تشخیص زودهنگام این بیماری‌ها نقش مؤثری در درمان، طول دوره درمان، کاهش عوارض بیماری  دارد.
و در صورت تأخیر در درمان نه تنها ممکن است نتیجه درمانی مناسبی حاصل نشود بلکه رشد استخوان و عضلات نیز تحت تأثیر قرار گرفته که می تواند تا پایان عمر زندگی فرد را دچار مشکل کند.

درمان بیماری های ارتوپدی در کودکان

درمان بیماری‌ها و مشکلات ارتوپدی در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار متفاوت است و در اغلب موارد روش‌های درمانی متفاوتی دارد.
مشکلات ارتوپدی در کودکان و  نوزادان و اطفال شامل دو دسته‌اند: یا مادرزادی هستند و یا پس از تولد در کودک بروز پیدا می‌کنند.

در رفتگی مادرزادی لگن: در رفتگی لگن معمولا به هنگام تولد رخ نمی‌دهد بلکه از ۷ ماهگی در دوران بارداری رخ می‌دهد که به دلیل وجود فیبرون رحمی یا چند قلویی رخ می‌دهد. در رفتگی مادرزادی لگن به عنوان یک بیماری در ابتدای تولد با انجام غربالگری در بیمارستان‌ها به موقع شناسایی و  با بستن کمربند‌های مخصوص درمان می‌شود .

پا چنبری یا کلاب فوت 

این بیماری شایع ترین بیماری مادرزادی پا است به گونه‌ای است که پای نوزاد به داخل منحرف و قوسی شکل است.  شیوع آن در پسران دو برابر دختران است. در نیمی از موارد بصورت دو طرفه دیده می شود.


 

اگر شما یا همسرتان یا یکی از فرزندانتان این عارضه را دارد احتمال اینکه فرزند بعدی شما دچار این مشکل شود بین ۵-۳ درصد است.
بچه هایی که کلاب فوت دارند احتمال اینکه مشکلات دیگری در مفصل ران داشته باشند وجود دارد؛ پس مفصل ران این بچه ها باید با دقت بیشتری به توسط پزشک معاینه شود. شدت بیماری هر اندازه باشد معمولا درمان با روش های غیر جراحی شروع می شود.
پزشک معالج پای بچه را با مانورهای بخصوصی و در وضعیت های خاصی گچ گیری می کند.
اصلاح پا با این روش معمولاٌ بین ۳-۲ ماه طول می کشد.


پس برای جلوگیری از عود، وقتی شکل پا اصلاح شد بچه باید به مدت دو سال بریس مخصوصی را در شب بپوشد .در حدود ۵ درصد بیماران روش ذکر شده برای درمان کافی نیست و لازم است عمل جراحی انجام گیرد.

صافی کف پا

در سال‌های اول زندگی صافی کف پا به صورت طبیعی وجود دارد و حدود 3 الی 4 سالگی بتدریج قوس کف پا شکل می گیرد. بنابراین صافی کف پا تا این سن نیازی به درمان ندارد. صافی کف پا علل مختلفی دارد که مهمترین آنها سابقه فامیلی ، شلی لیگامانی، وجود استخوان فرعی ناویکولار واست. کودکانی که صافی کف پا دارند معمولاً از احساس درد و خستگی زودرس در ناحیه کف پا و ساق پا و همچنین ناتوانی در شرکت در فعالیت های ورزشی و مسابقات شاکی هستند.
یک متخصص ارتوپدی می تواند با گرفتن شرح حال و معاینه فیزیکی، صافی کف پا را تشخیص داده و درمان موثر را پیشنهاد کند.


صافی کف پا در نوزاد

انواع خاصی از صافی کف پا ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.
به عنوان مثال، ممکن است کودکی دچار گرفتگی تاندون پاشنه (تاندون آشیل) باشد که حرکت پا را محدود می‌کند.
به ندرت، کودکی به کف پای بسیار صاف، دچار شود. این کودکان در حرکت دادن مچ پا به سمت بالا و پایین و به طرفین مشکل دارند.پای سفت و سخت می‌تواند باعث ایجاد درد شود و اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به آرتروز گردد.

 

روی پنجه راه رفتن

راه رفتن روی پنجه در میان کودکان نوپا که در حال یادگیری راه رفتن، به ویژه در سال دوم زندگی هستند، معمول است.
این گرایش اغلب در سن ۳ سالگی از بین می‌رود، ولی در بعضی از کودکان ادامه می‌یابد. راه رفتن روی پنجه به صورت گاه به گاه نباید موجب نگرانی باشد، اما کودکانی که تقریبا همواره روی انگشتانشان راه می‌روند و این عادت را بعد از ۳ سالگی نیز ادامه می‌دهند، باید به پزشک مراجعه کنند.
روی پنجه راه رفتن مداوم در کودکان بزرگتر یا بر روی یک پا ممکن است به سایر مشکلات : مانند فلج مغزی، اختلالات ضعف عضلانی، اوتیسم یا سایر مشکلات عصبی مرتبط باشد.

 

ناهنجاری‌های زانو:

زانوی پرانتزی

اغلب کودکان در سنین قبل از ۲ سالگی زانویشان پرانتزی است اما جای نگرانی وجود ندارد و طبیعی است.
افرادی که بیشتر از ۲ سال دارند و مبتلا به زانوی پرانتزی هستند باید توسط پزشک معاینه شوند؛
تا علت زمینه‌ای که باعث دچار شدن آنها به این بیماری شده پیدا شود و تحت درمان پزشک متخصص قرار بگیرند.
ابتلا به نرمی استخوان، وجود اشکالات در نحوه نشستن، بیماری‌های صفحه رشد در کودک، ابتلای مادر به بیماری‌های ویروسی و یا آسیب‌های وارد شده به جنین در ۳ ماهگی می‌تواند باعث ناهنجاری‌هایی در اندام‌های کودک شود.پای پرانتزی در کودکان

در حال حاضر نوزادان پس از تولد توسط پزشک مورد بررسی و معاینه قرار می‌گیرند تا دچار مشکلات ارتوپدی نباشند.
به صورت کلی به والدین توصیه می‌شود با مشاهده کوچک‌ترین مشکل در اندام کودکانشان به پزشک متخصص مراجعه کنند.
با توجه به اینکه سائیدگی زانو در افراد مبتلا به زانوی پرانتزی بیشتر از دیگران است، به این افراد توصیه می‌شود از چاقی و اضافه وزن جلوگیری کنند ،و اگر دچار نرمی استخوان نیز هستند باید ابتدا برای درمان بیماری‌شان اقدام شود.

ادامــه مــطلـــب

׀ درمان قطعی کلاب فوت زیر نظر فوق تخصص ارتوپدی کودکان بدون جراحی

 

 

 

درمان کلاب فوت با راهکارهای غیر جراحی

 

کلاب فوت یا پاچنبری شایعترین بیماری مادرزادی پا است. نوزادی که با این عارضه متولد میشود در اولین نگاه تشخیص داده میشود. پای بچه به طرف داخل منحرف و کج شده و شکل طبیعی ندارد .

حتی بعضی از والدین قبل از تولد نوزادشان به کمک سونوگرافی   از عارضه او با اطلاع میشوند. با وجود راحت بودن تشخیص این بیماری متاسفانه درمان آن همیشه به آسانی میسر نیست.

 

 

- شیوع کلاب فوت چگونه است

این ضایعه مادرزادی از هر هزار تولد در یک نوزاد دیده میشود. شدت آن البته در بیماران متفاوت است. شیوع آن در پسران دو برابر دختران است. در نیمی از موارد بصورت دو طرفه دیده میشود. علت ایجاد آن ناشناخته است.

در یک چهارم بیماران یک سابقه خانوادگی از این بیماری وجود دارد. اگر شما یا همسرتان یا یکی از فرزندانتان این عارضه را دارد احتمال اینکه فرزند بعدی شما دچار این مشکل شود بین ۵-۳ درصد است.

 

اگر هر دو والدین، مبتلا به این بیماری باشند فرزند آنها به احتمال ۱۵ درصد به بیماری مبتلا خواهد شد. بچه هایی که کلاب فوت دارند احتمال اینکه مشکلات دیگری در مفصل ران داشته باشند وجود دارد پس مفصل ران این بچه ها باید با دقت بیشتری به توسط پزشک معاینه شود.

علت کلاب فوت یا پا چنبری به درستی مشخص نیست ولی به نظر میرسد عدم تعادل بین عضلات اطراف مچ پا و کف پا در دوران جنینی میتوان در ایجاد آن موثر باشد.


- علائم کلاب فوت

 علائم کاملا واضح است. پا به طرف داخل میچرخد و کف پا به سمت داخل و یا حتی بالا قرار میگیرد. پا و ساق طرف مبتلا کوتاه تر و لاغرتر از طرف سالم هستند.

تغییر شکل پا در این بیماری را در واقع سه تغییر اصلی میدانند که عبارتند از

 • اداکشن و سوپینیشن کف پا : به این معنی که انگشتان و استخوان های کف پا به سمت داخل منحرف شده و به سمت خارج میچرخند
 • کوچک بودن پاشنه و چرخش پاشنه به سمت داخل
 • انحراف مچ پا و کف پا به سمت پایین که به آن اکواینوس Equinus هم میگویند

این عارضه دردناک نیست ولی اگر درمان نشود بتدریج بدتر شده و موجب ناتوانی در راه رفتن و لنگش میشود. در صورت عدم درمان، این بیماران بجای اینکه در موقع راه رفتن کف پایشان را بر زمین بگذارند روی لبه خارجی پا راه میروند.

پایشان پینه های بزرگ و دردناک میبندد، نخواهند توانست کفش بپوشند و در تمام عمرشان یک پای دردناک خواهند داشت که تا حد زیادی مانع فعالیت و داشتن یک شغل مناسب میشود.

 


 

 

ادامــه مــطلـــب

׀ مقدمه ای بر درد زانو

 

مقدمه ای بر درد زانو

 

درد زانو از شایع ترین مشکلات عضلانی-اسکلتی در بین افراد است. در جامعه ی امروزی که به طور فزاینده ای فعال تر است، شمار مشکلات زانو افزایش یافته و درد زانو طیف گسترده ای از علل و درمان های خاص را به خود اختصاص داده است.

.

آناتومی زانو


کار اصلی مفاصل زانو خم و راست شدن، و تحمل وزن بدن همراه با مچ پا و لگن است. مفصل زانو، بیشترین چرخش و تاب خوردن را به منظورانجام تمام این حرکات و حمایت از کل بدن دارد در حالی که انجام این کار، متکی بر تعدادی از استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و غضروف ها می باشد.

استخوان ها:

 مفصل زانو شامل 4 استخوان است:

 1.  استخوان ران و یا استخوان قسمت بالای مفصل است.
 2.  استخوان ساق پا)، ساق پا، پایین بخشی که  تحمل وزن را فراهم می کند(
 3.  کاسه پاتلا (کشکک)در امتداد جلو استخوان ران.
 4.  استخوان نازک نی، که در بخش های تحمل کننده وزن مفصل زانو درگیر نیست اما باعث اتصال رباط به مفصل می شود.

 

 

رباط ها :

 

• رباط باند فیبرمانند متراکمی است که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند.
• زانو شامل 4 رباط مهم است، همه آنها اتصال استخوان ران به ساق پا را فراهم می کنند.
• رباط متقاطع قدامی (ACL) و رباط متقاطع خلفی (PCL) باعث جلو و عقب شدن و قابلیت چرخشی زانواست.
• رباط داخلی (MCL) و رباط  بیرونی(LCL) واقع در امتداد داخلی که باعث ثبات داخلی و جانبی زانو است.

 


تاندون ها :

• تاندون باند فیبر مانند شبیه به رباط ها هستند.
• تاندون ها باعث اتصال استخوان ها به عضلات می شوند.
 تاندون مهم در زانو  

(1) تاندون چهارسر ران: اتصال عضله چهار سر ران، که در جلوی ران، قرار گرفته  به کشکک

 (2)  تاندون پاتلا (اتصال استخوان کشکک به استخوان درشت نی (از لحاظ فنی شبیه رباط است چون سبب اتصال دو استخوان می شود.
 عضله چهار سر و تاندون پاتلا گاهی اوقات به نام اکستانسورمی نامند.

غضروف ها:

 سازه های غضروفی یا منیسک( خط بالای استخوان درشت نی و بین ساق پا و در پایین استخوان ران و در پنجه ها(معروف به  کاندیلوس
 کار اولیه منیسک ایجاد زیر سازی برای مفصل زانو است.

 

 

درمان خانگی درد زانو:


التهاب پاسخ  فیزیولوژیکی بدن به یک ضربه است. در درمان بسیاری از انواع درد زانو، یک هدف مشترک است و ان شکستن چرخه التهابی است. چرخه التهاب با یک آسیب شروع می شود. پس از آسیب، موادی  که برای کمک به بهبود زانو است سبب التهاب می شود. با این حال، اگر آسیب و پس از آن التهاب حل و فصل نشود، التهاب می تواند تبدیل به یک مسئله مزمن و  منجر به التهاب بیشتر و آسیب های جدی تری شود. این چرخه التهاب منجر به ادامه یا حاد شدن درد زانو می شود چرخه می تواند با کنترل موادی که باعث ایجاد التهاب شده و با محدود کردن آسیب بیشتر به بافت آسیب دیده صورت گیرد.

برخی از تکنیک های رایج مراقبت در منزل برای درد زانو که التهاب را کنترل و کمک به شکستن چرخه التهابی می کند حفاظت، استراحت، کمپرس یخ. بالا نگه داشتن پاها و تمرینات ورزشی مخصوص است.

 

حفاظت از زانو در برابر آسیبهای بیشتر :


• این کار را می توان با لایه محافظ زانو یا اسپلینت انجام داد.
• پد جلوی کاسه زانو، برای مثال، کمک می کند تا با جلوگیری از آسیب بیشترو تکراری به کیسه های مایع زانو باعث کنترل علائم برخی از آسیب های زانو می شود.

 

استراحت زانو:


• استراحت فشار های تکراری روی زانو ناشی از فعالیت را کاهش می دهد.
• استراحت  به زانو برای درمان و بهبود زمان لازم را می دهد و سبب جلوگیری از آسیب بیشتر است.

 

کمپرس یخ:


• کمپرس یخ درد و تورم زانو را کاهش می دهد و می تواند برای هر دو آسیب حاد و مزمن زانو استفاده شود.
• توصیه  می شود یخ روزی 2 تا 3 بار هر بار  20-30دقیقه استفاده شود.
• استفاده از کیسه یخ و یا یک کیسه از سبزیجات بر روی زانو.

فشرده سازی زانو با زانوبند یا بسته بندی، بستن کمک می کند تا به دو هدف برسید:
• اول، راه دیگری برای کاهش تورم است.
• دوم، در برخی از آسیب های زانو، برای حفظ پاتلا در تراز خود و برای حفظ شکل مکانیکی زانو استفاده می شود.

 

بالانگه داشتن پاها :


ارتفاع نیز به کاهش تورم کمک می کند.
• ارتفاع برعکس گرانش کار می کند برای کمک به برگشت مایعات است که درغیر این صورت در زانو تجمع می کنند و سبب تورم می شود.
• در ارتفاع نگه داشتن پا هنگامی که شما در حال نشسته اید، و یا پشت کامپیوتر هستید، بهترین آثار را دارد.

 

استفاده از مسکن ها برای کنترل درد های شدید :


معمولا از داروهای مسکن برای کاهش درد استفاده می شود، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID ها) مثل ناپروکسن (ناپروکسن یا Naprosyn) و ایبوپروفن (ادویل یا موترین، نقش مهمی در درمان درد زانو بازی کنداز مصرف خود سرانه دارو جدا خوداری کنید .

این داروها به طور مستقیم به کنترل درد کمک کرده و، در دوزهای بالاتر، به عنوان عوامل ضد التهاب عمل می کنند و کمک به شکستن چرخه التهابی می کنند. همانند تمام داروها،  این داروها اثرات جانبی دارند.
   از استامینوفن نیز برای کنترل درد زانو استفاده می کنند، اما خواص ضد التهابی غیر استروئیدی ندارد. با این حال، این درمان اثرقابل ملاحظه ای در بسیاری از انواع درد زانو مانند آرتروز دارد.

 


چه زمان باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

هنگامی که شما در حال تصمیم گیری برای مراجعه به دکتر هستید، یک قاعده سرانگشتی مناسب برای اکثر آسیب های مزمن زانو وجود دارد. اگر نشانه های شما بعد از یک هفته کار درمانی و استفاده از داروهای ضد التهابی از بین نرفت، شما باید به پزشک مراجعه کنید، مراجعه به درمانگرهای فیزیکی، و یا یک پزشک ارتوپد ورزشی متخصص (استخوانها و عضلات)  برای ارزیابی درد بیشتر مفید است.

 

 

چه زمان باید به بیمارستان بروید؟

اگر شما نمی توانید وزن خود را بر روی زانو قرار دهید، احساس بیماری و تب می کنید و یا اگر زانو قرمز و گرم شده است، شما باید با انجام عکس برداری با در نظر گرفتن احتمال شکستگی یاعفونت به بیمارستان مراجعه کنید، بسیاری از شکستگی ها ممکن است باعث بی حرکتی در یک موقعیت خاص شده یا نیاز به جراحی داشته باشند.
• عفونت نیاز به توجه فوری و اورژانسی دارد آنها را می توان درمان کرد اما نیازمند مراقبت هستند.
• به تعویق انداختن مراجعه به پزشک ممکن است بهبود شمارا دچار مشکل کند.

 

 

 

سایر عوامل که نیاز به بررسی دارد:
• درد غیرقابل تحمل
• دردی که با استراحت بهبود نمی بخشد
• دردی که شما را از خواب بیدارکند
• ورم
• زخم بزرگ
• زخم عمیق
• تورم، اگر شما از رقیق کننده خون (وارفارین یا کومادین) استفاده می کنید یا یک اختلال خونی مانند هموفیلی دارید.

 

 

تشخیص علل درد زانو :

حتی در جهان پیشرفته امروز، پزشکان به دانستن یک سابقه ی دقیق و معاینه فیزیکی بیمار بیش از هر آزمون دیگری تکیه می کنند.
دکتر به طور معمول راجع به این مسائل از بیمار می پرسد:
•  کجا زانو درد خود را حس می کنید؟
• چه درد احساس می کنید؟
• چه مدت است که درد وجود دارد؟
• تا به حال این درد اتفاق افتاده است؟
• از هر گونه آسیب به زانو در گذشته.
• چه چیزی باعث آن بهتر یا بدتر شدن درد می شود؟
• آیا در شب درد زانو شما را از خواب بیدارتان می کند ؟
• آیا  درزانو احساس ناپایداری دارید؟
• آیا تا به حال درد باعث لنگیدنتان شده است؟

 

 همچنین ممکن است پزشک بخواهد راجع به مسائلی بیشتر بداند از قبیل:

 هر گونه مشکلات بزرگ پزشکی که تا بحال داشته اید؟

 شیوه زندگی شما و اینکه چقدر فعال هستید؟

 نام داروهایی که مصرف می کنید چه هستند؟

 

پزشک در مورد هر گونه علائم زیر مطمئن می شود :
• آیا شما هنوز هم احساس طبیعی در پا و ساق پا، دارید؟
• آیا شما تب داشته اید؟

 

آزمایشات فیزیکی:

دکتر به احتمال زیاد شما  را برهنه کرده زانو را به طور کامل معاینه می کند.

• دکتر پس از معاینه زانو و اطراف زانو به معاینه دقیق همان جایی که درد وجود دارد می پردازد.
• علاوه بر این، دکتر ممکن است از شما بخواهد تعدادی از حرکات کششی رباطها، تاندونها را انجام دهید.

 

 

سی تی اسکن اشعه ایکس و آزمایشات دیگر :

• بسته به تاریخ مراجعه، دکتر ممکن است ردیوگرافی زانو ی شما را بخواهد، شکستگی و دررفتگی استخوان ها در زانو و همچنین ورم مفاصل و فضاهای مشترک غیر طبیعی بزرگ یا کوچک  در عکس نشان داده می شود.
• به ندرت، دکتر ممکن است سی تی اسکن زانو را سفارش دهد مگر در مواردی که نیاز به دقت بالا در شکستگی های شدید است.
• هر دو اشعه X (رادیوگرافی)و سی تی اسکن برای تشخیص شکستگی بسیار عالی هستند. اما هر دو آنها در ارزیابی ساختار بافت نرم زانو مانند رباط ها، تاندون ها و مینسک ضعیف عمل می کنند.


 

MRI

تصویر سه بعدی از زانو می دهد.
• در مقایسه با سی تی اسکن، ام آر آی در تشخیص شکستگی ها ضعیف تر است.
• همچنین در مقابل سی تی اسکن، ام آر آی برای ارزیابی تاندون ها برای صدمات عالی است.

 

 

 

 

آرتروسکوپی
آرتروسکوپی ممکن است راه حل شما در درد های مزمن زانو باشد.
 این یک روش جراحی است که در آن دکتر یک تلسکوپ نوری در فیبر مفصل زانو قرار می دهد که به یک دوربین متصل است که تصاویر را در یک نمایشگر ویدئویی نشان می دهد.
 با انجام این کار، جراح ممکن است قادر به دیدن ذرات کوچک در زانو و در منیسک آسیب دیده و یا غضروف شود.

 

 

اعصاب زانو

اعصاب از پشت زانوحس ها را به مغز منتقل می کنند این اعصاب همچنین به  ران، ساق پا، مچ پا نیز آمده است. درد ناشی از آسیب عمیق می تواند در امتداد عصب در سطح بدن احساس شود بنابراین درد زانو می تواند از زانو یا از ران، مچ پا یا کمرباشد.
به طور کلی، درد زانو حاد ومزمن است. درد حاد زانو می تواند با یک جراحت حاد یا عفونت ایجاد شود، درد مزمن زانو اغلب از آسیب یا التهاب مانند آرتریت است همچنین می تواند با عفونت هم ایجاد می شود.

 

 

رگ به رگ شدن

پارگی رباط ها اغلب به دلیل پیچ خوردگی شدید به وجود می آید. رباط خلفی متقاطع (PCL) قوی تر است و کمتر پاره می شود. لیگامنت پشتی  PCLنیاز به نیروهای قوی تری برای آسیب دارد مانند کسانی که یک تصادف ماشین پا ها به داشبورد می خورد.

علائم:

اگر رباط ACL  پاره شود، شما ممکن است یک  صدای" پاپ" بشنوید. همچنین شما متوجه می شوید که هنگام راه رفتن ناپایدارید و احساس درد می کنید که ممکن است دچار استفراغ و حالت تهوع شوید. این پارگی همیشه از تورم زانو مشخص می شود تورم بعد از چند ساعت به دلیل خونریزی سریع ACL که پاره شده بیشتر می شود.

درمان: جراحی برای ورزشکاران که خواهان نتایج بهینه هستند توصیه می شود. زانو بند محافظ ممکن است برای موقت کار ساز باشد.

 


پارگی تاندون:

هر دو عضله چهار سر ران و تاندون پاتلا ممکن است تا حدی یا کاملا پاره شود. پارگی تاندون چهارسر به طور معمول در ورزشکاران بالاتراز 40 سال رخ می دهد، و پارگی تاندون پاتلا معمولا در افراد جوان که التهاب تاندون های قبلی و یا تزریق استروئید به زانو داشته اند رخ می دهد.
• علائم: پارگی عضله چهار سر و یا تاندون پاتلا باعث درد به خصوص هنگامی فعالیت زانومی شود. این افراد با پارگی کامل قادر به باز کردن زانو نیستند. استخوان کشکک نیز اغلب خارج از محل  خود به سمت بالا (با پارگی تاندون پاتلا) یا رو به پایین (با پارگی تاندون چهار سر ران) قرار می گیرد.
• درمان: پارگی های تاندونی باید فورا معاینه شود. پارگی های تاندونی به طور کلی نیاز به جراحی ترمیمی دارند پارگی جزئی ممکن است با اسپلینت درمان شود.

 


آسیب به مینیسک :

آسیب به منیسک از صدمات ناشی از ضربه معمولا ایجاد می شود اما می تواند به علت استفاده بیش از حد از زانو باشد. اغلب، یک تکه از منیسک پاره شده و در مفصل زانو شناور می شود.
• علائم: صدمات منیسک ممکن است باعث قفل شدن مفصل در یک موقعیت خاص شود، و یا صدا دهد یا گیر کند و از دامنه حرکاتش کاسته شود. آسیب منیسک همچنین ممکن است سبب تورم  زانو شود اگر چه تورم بسیار کمتر  است نسبت به آسیب ACL.
• درمان: صدمات منیسک اغلب نیاز به ترمیم جراحی آرتروسکوپی دارند. زانو یی که قفل می شود یا به اصطلاح گیر می کند، باید برای درمان با آرتروسکوپی مورد معاینه قرار گیرد .

 


جابجایی استخوان زانو :

دررفتگی زانو یک تهدید جدی است و باید بصورت اورژانسی درمان شود دررفتگی زانو به وسیله یک ضربه قدرتمند به زانو ایجاد می شود و گاه ساق پا بطور کامل از زانو جدا می شود. این جابجایی نه تنها رباط زانو بلکه عروق و اعصاب را نیز درگیر می کنند ،صدمات شریانی باعث جمع شدن خون زیر پوست می شود و اگر به سرعت جلوی خونریزی گرفته نشود ممکن است منجر به قطع عضو شود، آسیب عصب از سوی دیگر، ممکن است پا را بی حس یا کم حس کند.

علائم : در رفتگی زانو بسیار دردناک است و ممکن است باعث تغییر شکل در زانو شود بسیاری از در رفتگی ها با درمان مناسب به حالت اولیه خود باز می گردند.

درمان: اگر زانو به محل اولیه خود بازنگردد اینکار توسط پزشک انجام می شود، برای بازگشت به حالت اولیه نیاز به زمان و مراقبت است و بعد از آن تعدادی آزمایش برای کسب اطمینان از برگشت استخوان صورت می گیرد. اگر در این جریان به اعصاب یا عروق صدمه وارد آمده باشد بیمار باید فورآ تخت عمل جراحی قرار گیرد.

 


یک اسیب رایج است که با ضربه ی مستقیم به پا ایجاد می شود مثل آسیب هایی که هنگام ورزش والیبال ممکن است برای سرویس زنندگان پیش آید جابجایی کشکک زانو در زنان، افراد چاق و کسانی که سواری می کنند رایج تر است .

علائم: بیمار احساس می کند در خم و راست کردن پا مشکل دارد و کشکک زانو جابجا می شود.

درمان: پزشک استخون پاتلا را به محل خود باز می گرداند این کار نیاز به رادیو گرافی و عکس دارد. پس از حصول اطمینان از نبود شکستگی پزشک با اسپلینت زانو و انجام تمرینات مخصوص، به اندام فرصت این را می دهد که تا به حالت اولیه خود بازگردد. این صدمه اغلب باعث آسیب به غضروف پشت کشکک می شود.

 

 

 

درد مزمن زانو

آرتروز زانو اختلال التهابی مفصل زانو است که اغلب دردناک است .


ورم مفاصل یا استئوآرتریت بیماری است که توسط انحطاط غضروف زانو ایجاد می شود و در شکل افراطی آن مینیسک به طور کامل از بین می رود و استخوان ران بر روی استخوان ساق پا ساییده می شود.

علائم: ارتروزیت دارای درد زیاد است که با فعالیت بیشتر می شود.

درمان: درمان بصورت کنترل درد با مسکن قوی است. داروهای ضد التهاب، که با نسخه دکتر مصرف می شود. اسید هیالورونیک یک  ژل روان کننده است که  اغلب به زانو در طول یک دوره 3-6 هفته تزریق می شود و می تواند تسکین قابل توجهی برای  یکسال یا بیشتر در درد ایجاد کند. ارتروزیت شدید با داروهای ضد درد مخدر و یا جایگزینی مفصل زانو که در آن یک مفصل مصنوعی جایگزین مفصل زانو اصلی می شود قابل درمان است.

 

 

روماتیسم مفصلی :

یک بیماری در بافت های همبند سرتاسر بدن است که مفاصل را تخت تاثیر قرار می دهد، بخصوص تاثیر آن روی مفصل زانو بیشتر است.

علائم: علاوه بر درد زانو ممکن است باعث خشکی صبحگاهی  مفاصل شود.

درمان: شامل داروهای مسکن و ضد التهاب به منظور کند کردن پیشرفت بیماری است .

 


نقرس:

این بیماری به شدت دردناک است که توسط کریستال های تیز در زانو و سایر مفاصل  ایجاد می شود که می توانند در نتیجه ی نقص در متابولیسم یا جذب بدن از مواد طبیعی مانند اسید اوریک(نقرس)و فسفات کلسیم (شبه نقرس) تشکیل می شود .

درمان: داروهایی که ضد التهاب است و یا کمک به سوخت و ساز بدن می کند از جمله درمان هاست .

 


عفونت: 

بسیاری از میکروب ها و ویرووس ها ممکن است زانو را آلوده کنند. سوزاک یک بیماری مسری جنسی است که می تواند زانو را نیز درگیر کند.

علائم: عفونت زانو باعث تورم و درد زیاد در ناحیه شده و فرد تب می کند، در عفونت های شدید بیمار تب و لرز داد.

درمان: توسط پزشک معاینه و داروهای آنتی بیوتیک و گاه از تخلیه و جراحی استفاده می شود.

 


سندروم پاتلا :

همان نرم شدن غضروف استخوان کشکک است، اگرچه در بسیاری موارد علت اصلی این بیماری مشخص نیست وسندروم پاتلا سبب آسیب غضروف زیر کشکک می شود.

این دو بیماری نشان دهنده طیف وسیعی از بیماری های پاتلا می باشد.

علائم : در جوانان ورزشکار در هر دو جنس دید می شود در سندروم پاتلا پا در قسمت استخوان داخلی ران ملتهب است و باعث درد شدید می شود که با فعالیت شدید یا نشستن طولانی مدت بدتر می شود.

درمان : مراقبت های خانگی و تمرینات ارتوپدی و داروهایی که تعادل عضلات اطراف کشکک را بیشتر می کنند مثلا در افراد ورزشکار یا پا پرانتزی مفید است. و در موارد فشار شدید انواع مختلفی از جراحی ها مفید است.

 

 

سندرم پرش کنندگان:

 تاندونیت یا التهاب تاندون) از تاندون چهارسر در نقطه بالایی استخوان کشکک، و یا التهاب تاندون از تاندون پاتلا در نقطه پایین تر از کشکک، و یا در جایی که آن را به  استخوان درشت نی متصل می کند، زانوی پرش کنندگان نامیده می شوداین نامگذاری . به خاطر آن است که معمولا در بازیکنان بسکتبال، والیبال، و افرادی که  ورزش های پریدنی می کنند دیده می شود.
 علائم: درد موضعی از علائم این مشکل است که با فعالیت بدتر می شود. معمولا درد بیشتر زمانیست که شما پرش به بالا از زمین انجام می دهید به دلیل پریدن درد بیشتر در تاندون های زانو بوجود می اید.

درمان: درمان اصلی با دارو های ضد التهابی به علاوه تمرینات فیزیوتراپی، استراحت و کمپرس یخ است پس از کنترل درد فرد باید به آرامی یک سری تمرینات مخصوص را انجام دهد و تا چندین هفته از فعالیت اش بکاهد. دستگاه اکستانسور برای کاهش التهاب مفید است.

 

 

بیماری اسگود شلاتر:

•بیماری اسگود شلاتر در ورزشکاران نوجوان به دلیل انواع مختلف ورم تاندون التهاب و آسیب به مغز استخوان و به برآمدگی استخوانی در بالای ساق پا، درست در زیر زانو رخ می دهد.
• علائم: در کودکان مبتلا به این سندرم گزارش درد از درون و مرکزاستخوان بوده و این درد معمولا زمانی که پا  بیشتر باز می شود در طول زمان شروع به افزایش می کند و به دلیل التهاب مزمن تحریک استخوان رو به رشد را متوقف می کند.

درمان: بیماری اسگود شلاتر یک بیماری محدود شونده است که معمولادر حدود سن 17 سالگی در مردان و سن 15 سال در دختران  برطرف می شود. درمان شامل فیزیوتراپی برای به حداقل رساندن درد .می باشد در موارد شدید اسپلینت زانو برای چند هفته ممکن است به کاهش درد کمک کرده و چرخه التهاب را متوقف کند.

 

 

سندروم باند :

از رباط فیبری، به نام گروه iliotibial شروع می شود از خارج از استخوان لگن به خارج از استخوان درشت نی ختم می شود هنگامی که این باند کوتاه می شود ممکن است سبب ساییدگی در بخش بیرونی استخوان ران شود.

 علائم: دوندگان ماراتن به طور معمول از این وضعیت رنج می برند. این دوندگان در ناحیه کندیل استخوان ران جانبی از درد شکایت دارند.


 پیشگیری از درد زانو :

درد زانو زمینه ی بسیاری از انواع درد ها ست، جلوگیری از تمام این دردها  کمی دشوار است، اما شما می توانید برخی از کارهایی که به طور کلی احتمال حفاظت زانو از آسیب را بالا میبرد   انجام دهید:

 

لاغر بمانید:

پایین نگه داشتن وزن باعث می شود در هنگام فعالیت فشار کمتری به زانو وارد شده و باعث کاهش آسیب دیدگی می شود .

تناسب اندام خود را حفظ کنید :

 بسیاری از مشکلات زانو توسط عضلات ضعیف و یا عدم تعادل ایجاد می شود. کشش و تقویت، آنها، به جلوگیری از درد زانو کمک می کند. با کشش زانو از حالت انقباض و فشرده بودن خارج شده و از سندروم پاتلوفمورال و سندرم باند iliotibial جلوگیری می شود.  تمرینات تقویت عضله چهار سر ران بسیار عالی است، اما لطفا یک کتاب تمرین و آموزش مناسب تهیه کنید.

 

 ورزش عاقلانه:

• اگر شما درد مزمن زانو دارید ، شنا و یا تمرینات در آب را به یاد داشته باشید.
• در آب، نیروی شناوری از وزن ما می کاهد به طوری زانو لازم نیست وزن ما را تحمل کند.
• اگر شما دسترسی به یک استخر ندارید و یا از فعالیت های آبی لذت نمی برید، حداقل سعی کنید فعالیت هایی مانند بسکتبال، تنیس، و یا دویدن سریع را انجام ندهید.
• ممکن است متوجه شوید که زانو درد شما با محدود کردن ساعات ورزشتان کمتر می شود. هر آنچه که شما انجام دهید، احترام و گوش دادن به بدن خود تان است اگر از آن لطمه می بینید، تغییر آنچه انجام می دهید به  بهبود شما کمک می کند.
• اگر شما خسته می شوید کار را متوقف کنید بسیاری از آسیب ها در زمان خستگی رخ می دهند

 


 محافظت از زانو :

• استفاده از محافظت کننده های  مناسب برای فعالیت می تواند به جلوگیری از صدمات زانو کمک کند .
• هنگام بازی والیبال از پد های محافظ زانو استفاده کنید.
• در حین رانندگی، حفاظت از زانو ممکن است شامل بستن  کمربند ایمنی برای جلوگیری از آسیب های زانو در برابر برخورد با داشبورد و همچنین آسیب به دیگر قسمت های بدن باشد.

ادامــه مــطلـــب

׀ درد زانو: درمان، علائم و علت

 

درد زانو ، علت و علایم آن

 

درد زانو، مشکل شایعی است که به دلایل زیادی، از آسیب‌های حاد گرفته تا عوارض سایر مشکلات پزشکی، به وجود می‌آید. این درد می‌تواند به بخشی از ناحیه خاصی از زانو (مفصل زانو (استخوان ران، درشت نی، نازک نی)، کشکک زانو (پاتلا)، رباط‌ها و غضروف (مینیکس) محدود بوده یا در سراسر زانو پراکنده باشد. اغلب درد زانو با محدودیت جسمانی همراه است.

درد زانو از نظر شدت می‌تواند، از یک درد جزئی تا دردهای ناتوان کننده، متغییر باشد.

 • مشکل راه رفتن به خاطر ناپایداری زانو
 • لنگیدن به دلیل ناراحتی
 • مشکل بالا یا پایین رفتن از پله‌ها به دلیل آسیب‌دیدگی رباط
 • قفل شدن زانو (ناتوانی از خم کردن زانو)
 • قرمزی و تورم
 • ناتوانی از صاف کردن زانو

آیا ممکن است زانو درد نشانه آرتروز باشد؟

بله. نزدیک به ۹۵ درصد از درد­های زانو ناشی از آرتروز مفاصل زانو است. آرتروز یکی از شایع­ترین بیماری­های مربوط به زانو است که در این بیماری مفصل بین زانوها از بین رفته و استخوان­ها به هم سائیده می­شوند. این عمل در دراز مدت درد­های شدید در زانو ایجاد می­کند و ایستادن را برای فرد مشکل می­کند.

 

آیا برای زانودرد باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر شخصی آستانه درد متفاوتی دارد اما در صورتیکه درد زانو ناشی از آسیب و همراه با تورم باشد حتی در صورت بهبود تورم باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. در صورتیکه درد زانوی شما ناشی از آرتروز است اگر درد بیشتر از حد تحمل باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

 

 

درد زانو: درمان، علائم و علت

 

 

پزشکان چگونه معاینه میکنند :

 

در ابتدا پزشک در مورد وضعیت کلی سلامت بیمار و مشخصات درد زانوی او (از کی شروع شده، شدت آن چقدر است، چه چیزی آن را بهتر یا بدتر می‌کند و غیره) سؤالاتی را می‌پرسد.

در مرحله بعد، زانو معاینه می‌شود که این معاینه شامل خم و راست کردن زانو تا حد ممکن، بررسی پایداری رباط‌ها و ارزیابی هرگونه حساسیت به لمس یا تورم می‌شود. اغلب اوقات، مقایسه نتایج معاینه زانوی دردناک با زانوی دیگر به تشخیص کمک می‌کند. گاهی اوقات به بررسی بیشتری نیاز است، که در این صورت از آزمایش‌های زیر برای تشخیص علت درد زانو استفاده می‌شود.

 

مرکز تخصصی آرشام طب

 


آدرس: تهران-خیابان شریعتی-بالاتراز دوراهی قلهک-ساختمان پزشکان سپهر-طبقه چهارم- آرشام طب
.
جهت نوبت دهی
.
02122630124
02122630125
02122635067
.
روابط عمومی
09109407043

.
لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به پیج زیر مراجعه فرمایید

.
@Clinic.arshamteb
@arshamteb.sample
@arshamteb

ادامــه مــطلـــب

׀ پا و نکات مربوط به آن

پا و نکات مربوط به آن


پا نقش مهمی در تنظیم و تقسیم وزن در قسمت های مختلف بدن دارد.پا با تحمل وزن بدن کنترل موثری بر مفاصل، مچ پا، زانو، لگن و ستون فقرات دارد.بسیاری از مشکلات کف پا باعث تاثیر بر قسمت های دیگر بدن می گردد لذا معاینه پا در ارزیابی تمامی بیماران کمر درد زانو درد و مفاصل مرتبط بسیار مهم است.
آدرس-تهران-خیابان شریعتی-بالاتراز دوراهی قلهک-ساختمان پزشکان سپهر-طبقه چهارم-آرشام طب

 

 

جهت نوبت دهی
02122630124
02122630125
02122635067

 

روابط عمومی
09109407043
09361245855
اینستاگرام

@Clinic.arshamteb
@Clinic.arshamteb
@Clinic.arshamteb
@arshamteb
@arshamteb
@arshamteb


 

 

www.arsham-teb.ir 

 

 

 

ادامــه مــطلـــب

׀ دلایل شیوع آرتروز زانو

دلایل شیوع آرتروز زانو

یکی از اصلی ترین دلایل شیوع آرتروز زانو در جامعه ما عادات غلط و شکل گیری انحرافات زانو است .  متاسفانه عادت های بد ایرانی ها در دو زانو یا چهار زانو نشستن یکی از دلایل اصلی بروز آرتروز است اما مردم به جای اصلاح سبک زندگی و تغییر رفتار گمان می کنند که با دارو می توانند عارضه خود را درمان کنند. واقعیت این است که آرتروز ، فرآیند پیرشدگی مفاصل است . ممکن است این عارضه در یک نفر زودتر و در فرد دیگر دیرتر اتفاق بیفتد.

اما زانویی که به آرتروز مبتلا شده است ، هرگز مثل زانوی سالم نمی شود، درست مثل تایر خودرویی که بر اثر ساییدگی کهنه می شود و مثل تایر نو نمی شود.

نکته این جاست که برخی عوامل ، آرتروز زانو را به جلو می اندازد و یا باعث سرعت بخشیدن به پیشرفت آن می شود. در کشور ما نشستن های طولانی مدت روی زانو و استفاده از توالت غیرفرنگی و انحرافات زانو  مهم ترین دلایل شیوع آرتروز است.  با اشاره به این که در مفصل زانو، استخوان ران و ساق و کشکک زانو وجود دارد، آرتروز شایع در مردم آرتروزی است که در مفصل کشکک و استخوان ران بروز پیدا می کند.

علایم خطر دیگری که در بروز آرتروز زانو نقش دارد، سابقه عفونت زانو، سابقه شکستگی داخل مفصل زانو و تزریق داخل مفصلی است و فردی که این علایم خطر را دارد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به آرتروز قرار دارد. همچنین افرادی که انحراف خاصی در زانوهای خود دارند ، ممکن است بیشتر در معرض این عارضه باشند.

دلایل شیوع آرتروز زانو

 

 

اصلاح انحرافات اسکلتی بدون جراحی در مركز  آرشام طب
.
۱ زانوی پرانتزی
۲ زانوی ضربدری
۳ زانوی عقب رفته
٤ انحراف ستون فقرات
.
✅كودكان و بزرگسالان✅
بدترین ظلم به کودکان نادیده گرفتن مشکلات آنها و تاخیر در درمانشان است ؛
خیلی از والدین از مشکلات پای کودکان خود اطلاع ندارند و ناآگاه هستند ❌صافی کف پا ❌انحراف زانو ❌چرخش پاشنه پا و چرخش پنجه پا رو به داخل ❌چکاپ و بررسی مشکلات پا و انحرافات زانو❌آنالیز ستون فقرات ❌
⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇
.

آدرس: تهران-خیابان شریعتی-بالاتراز دوراهی قلهک-ساختمان پزشکان سپهر-طبقه چهارم- آرشام طب
.
جهت نوبت دهی
.
☎021-22630124
☎021-22630125
☎021-22635067
.
روابط عمومی
0910-9407043

.
لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به پیج زیر مراجعه فرمایید

.
@Clinic.arshamteb
@Clinic.arshamteb
@Clinic.arshamteb
@arshamteb.sample
@arshamteb.sampleادامــه مــطلـــب

׀ از زانو بزرگ‌ترین مفصل بدن حفاظت کنیم

زانو بزرگ‌ترین مفصل بدن بشمار می‌رود که هر روز و هر لحظه مورد استفاده بشر قرار دارد. کار اصلی مفاصل زانو خم و راست شدن، و تحمل وزن بدن همراه با مچ پا و لگن است. اما جالب است بدانید درست استفاده نکردن از زانو می‌تواند دردهای متفاوتی را ایجاد کند. درد زانو ممکن است ناشی از ساختار ضعیف استخوان یا پیری باشد. از سایر علل رایج زانو درد می‌توان به شکستگی، آسیب‌های رباتی، سفتی مفصل به علت آرتریت، آسیب‌های منیسک یا جابه‌جایی مفصل زانو و انحرافات زانو مثل زانوی پرانتزی و زانوی ضربدری اشاره کرد.

آدرس: تهران-خیابان شریعتی-بالاتراز دوراهی قلهک-ساختمان پزشکان سپهر-طبقه چهارم- آرشام طب
.
جهت نوبت دهی


☎02122630124
☎02122630125
☎02122635067
.
روابط عمومی
09109407043

.
لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به پیج زیر مراجعه فرمایید

.
@Clinic.arshamteb
@arshamteb.sample
@arshamteb

از زانو بزرگ‌ترین مفصل بدن حفاظت کنیم


#زانو

#کلینیکتخصصی#آرشامطب #درمان #درد #ارتوپدی #طبفیزیکی #ارتزدرمانی #زانویپرانتزی #زانوی_ضربدری #زانودرد #درمان_ستون #فقرات #درمان #کلینیکپا #کفشطبی #ستونفقرات #اصلاحانحرافات_اسکلتی
 #کلینیکپا #اسکولیوز #طبفیزیکی #صافی #فیزیوتراپی #ارتزدرمانی #آرتروز #ارتوپدیفنی #آنالیزحرکت #زانو

ادامــه مــطلـــب

 

All Right Reserved 2014, Arsham teb co, Design by www.adco.ir