{title}

     

آرشام طب | ارتز و پروتزهای زیبایی | کفش و کفی طبی

ارتز و پروتز آرشام طب » خدمات آرشام طب » طراحی و ساخت انواع پروتزها » پروتزهای پیشرفته ورزشی

 

׀ پروتزهای پیشرفته ورزشی

پروتز های پیشرفته ورزشی:

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی,طراحی های مختلفی از پنجه ها برای انجام فعالیت های مختلف ورزشی برای افراد قطع عضو ساخته شده است.در افراد قطع عضو بسته به سطح قطع عضو (زیر زانو یا بالای زانو) از پنجه های مختلفی استفاده می شود.

 

خصوصیات پنجه های مخصوص دویدن:

یک پنجه مناسب برای دویدن باید سبک بوده و تعلیق خوبی داشته باشد؛به این معنا که فرد ورزشکار بتواند به آن اطمینان کرده و پنجه بدون آنکه توجه فرد را به خود جلب کند,حداکثر عملکرد و کارکرد را برای فرد به همراه داشته باشد.همچنین پنجه های مخصوص دویدن باید خاصیت ذخیره و آزادسازی انرژی را در فازهای مختلف دویدن فراهم آورند.

پروتزهای پیشرفته ورزشی

سه نمونه از پنجه های رایج مورد استفاده برای افراد دونده قطع عضو شامل flex run foot ,foot flex spring و cheetah foot می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پروتزهای پیشرفته ورزشی

این پروتز برای افراد ورزشکارانی که قطع عضو بالای زانو هستند پیشنهاد میشود .قطعات این پروتز شامل مفصل زانوی 3s80،اداپتور ورزشی 4r204و پنجه فنری کربنی 1E90است که راحتی و امنیت بالایی را برای فرد ورزشکار به همراه دارد و دارای عملکرد بالایی است.این پروتز تا 100 کیلوگرم قابلیت تحمل وزن دارد.دارا بودن هیدرولیکهای چرخان قدرتمند در مفصل زانوی ورزشی ،بطور ویژه برای ورزشهایی از جمله دوندگی مناسب است و ویژگیهای تعدیل کننده ای را در فاز نوسان ارائه میدهد و باعث میشود که فرد گامهای بلندی را بردارد. 3s80دارای قفل دستی است و باعث میشود فرد ورزشکار در حین ایستادن احساس امنیت کند..پای فنری-کربنی ارتجاعی ،برای دویدن بسیار ایده آل است .بسته به وزن و حالتهای مختلف دویدن –آهسته دویدن و یا با سرعت دویدن –فنر در درجات سختی مختلف موجود است.اشکال آداپتور پروتز پای ورزشی ،ارتباط کاملی با مفصل زانو دارد.دو نوع منحصر بفرد از این پروتز موجود است :پروتزی که کف آن دارای پروفایل all- terrain است برای حرکت بر روی سطوح ناهموار و پروتزی که دارای کفی میخی است و برای حرکت در سطوح tartan مناسب است .

این پروتز بسیار محکم است و دارای وزن سبکی است .مفصل زانوی این پروتز ، بدلیل نیروهایی که در طول دویدن بر روی آن اعمال میشود، قابلیت تحمل وزن بالایی دارد.

پای فنری-کربنی 1E90 sprinter برای دویدن شما یک برگشت انرژی عالی را فراهم میکند، که نیازمند کمترین انرژی است .این پروتز به منظور وفق دادن با وزن بدن ،داری شش درجه سختی است.

بی شک گرم کردن بدن ، بمنظور حفاظت از ماهیچه ها و ریلکس کردن آنها قبل از شروع حرکات ورزشی امری بسیار مهم است. برای این هدف 3s80 sport با یک قفل مجهز شده است و شما براحتی می توانید آن را با دست فعال نمایید .

پروتزهای پیشرفته ورزشی

 

پروتز‌هاي خاص معمولا قابل تنظيم هستند يعني داراي دو يا تعدادي بخش هستند كه مي‌توانند به آن متصل شوند . بعضي از اين پروتز‌ها فقط براي يك فرد

خاص ساخته مي‌شوند ،ساير آنها به وسيله شركت‌هاي پروتزي كه پروتز‌هاي خاص و ورزشي را توليد مي‌كنند ، ساخته مي‌شوند .اين پروتز‌ها ممكن است داراي

وسايل انتهايي براي ورزش‌هايي مثل بيس بال و بسكتبال داشته‌باشند يا داراي اجزاي ديگري براي قايق‌راني ، اسكي روي برف و فعاليت‌هاي بيرون از منزل

ديگري داشته‌باشند ، البته اين اجزا ممكن است براي كودكان بزرگ و سنگين باشند .

اين نكته مهم است كه بايد نياز‌ها و ترجيحات يك فرد دچار قطع عضو به طور واضح شناخته شود و نياز‌هاي عملكردي و فعاليت‌هايش قبل از تجويز پروتز

مشخص باشد ، هم‌چنين وضعيت ورزشها بايد قبل از مشاركت فشرده به ويژه در ورزش‌هاي ناشناخته براي ش‍‍ركت كننده ارزيابي شوند .

پیشرفت های زیادی در توسعه پروتزها برای امپوته های ترنس فمورال و ترنس تیبیال در چند دهه گذشته رخ داده است. در پی اصرار زیاد افراد امپوته که مایل بودند در فعالیت های ورزشی شرکت کنند پروتزهای سبکتر، قوی تر با عملکرد داینامیکی بیشتر گسترش یافتند. تعدادی طرح جدید گزارش کردند که انرژی رادر طی فاز استانس ذخیره و آن را هنگامی که بدن برای پیشرفت به سمت جلو وزن می اندازد ازاد می کند بنابراین به اینکه اندام به صورت پسیو جلو رانده شود کمک می کند .

 

All Right Reserved 2014, Arsham teb co, Design by www.adco.ir