{title}

     

آرشام طب | ارتز و پروتزهای زیبایی | کفش و کفی طبی

ارتز و پروتز آرشام طب » خبرها » همه چیز درباره زانو درد از علت تا راههای درمان و جلوگیری

 

׀ همه چیز درباره زانو درد از علت تا راههای درمان و جلوگیری

 

همه چیز درباره زانو درد  از علت تا راههای درمان و جلوگیری 

زانو درد زمانی که آغاز می شود به سرعت حرکت طبیعی را مختل کرده و فرد را دچار مشکل می کند ، اما 

این درد چرا ایجاد می شود ؟ 

علائم و نشانه هایی که خبر از زانو درد می دهند کدامند ؟ 

چطور می توان در خانه و با نسخه های گیاهی درد زانو   را تسکین داد ؟

بهترین راه جلوگیری از زانو درد چیست ؟

زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند که شامل :زانو درد اولیه و زانو درد ثانویه می شود.

زانو درد ثانویه علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.

زانو درد در یکسری افراد هم زانودرد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل آرتریت زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است.

حس درد به وسیله اعصاب منتقل می شود. اعصابی که حس درد زانو را منتقل می کنند به اعصابی که حس درد ناحیه لگن و مچ پا را منتقل می کنند، نزدیک است، پس درد مفصل زانو ممکن است در لگن یا در مچ پا حس شود یا برعکس ممکن است منشا درد در ناحیه لگن یا مچ پا باشد ولی به صورت درد زانو حس شود. دردهای مفصل زانو را می توان به دو دسته دردهای حاد و دردهای مزمن تقسیم بندی کرد.

همه چیز درباره زانو درد از علت تا راههای درمان و جلوگیری


آنچه باید در مورد علت و انواع زانو درد بدانید

علائمی که خبر از زانو درد می دهند

  • قرمزی و احساس داغی زانو
  • دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایداری زانو
  • لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی
  • ناتوانی در دراز کردن زانو
  • قفل شدن زانو (ناتوانی در خم کردن زانو)
  • تورم و خشکی
  • تق تق یا صدا دادن زانو
  • حساسیت به لمس کردن زانو

علل دردهای مزمن زانو و انواع زانو دردها

زانو درد وابسته به علت ایجاد آن به چند دسته تقسیم می شود که شامل :

 - علت و نشانه های زانو درد در زنان و مردان

- آرتروز  یا استئوآرتریت به این بیماری ساییدگی زانو هم می گویند. آرتروز زانو   به علت از بین رفتن غضروف مفصل ایجاد شده و در حالات شدید مینیسک هم از بین می رود. علائم آن به صورت درد زانو و محدودیت حرکت و تورم زانو است. تشخیص ساییدگی زانو با معاینه و رادیوگرافی ساده توسط متخصص امکان پذیر است .

- زانو درد ایجاد شده به علت ازگود اشلاتر

ازگود اشلاتر در نوجوانان ورزشکار و به علت مستقیم شدن مکرر زانو ایجاد می شود. در این بیماری برجستگی زیر کشکک دردناک و متورم می شود.

- زانو درد و کندرومالاسی کشکک

به طور کلی کندرومالاسی کشکک در کسانی که زیاد می دوند و در خانم ها بیشتر دیده می شود، در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب می بیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک درد زانو به خصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد.


- زانو درد بدلیل روماتیسم

روماتیسم معمولا تمام بدن را درگیر می کند. البته مفاصل از محل های عمده درگیری در روماتیسم است. مفصل زانو هم ممکن است درگیر شود. علامت عمده درگیری روماتیسمی زانو، درد و تورم آن است. در مراحل پیشرفته، مفصل زانو تغییر شکل می دهد.

- زانو درد به دلیل بورسیت زانو

در اطراف مفصل زانو کیسه هایی وجود دارد که به آنها بورس می گویند. این کیسه ها به علل متفاوتی مانند عفونت یا وارد شدن ضربه می توانند ملتهب و دردناک شوند. به این عارضه بورسیت می گویند. علائم بورسیت های زانو معمولا بصورت درد زانو و تورم موضعی در قسمتی از زانو است.

- عفونت و زانو درد 

عفونت مفصل زانو از اورژانس های پزشکی است. علائم عفونت زانو بصورت درد و تورم زانو و تب است. گاهی عفونت زانو مزمن می شود. در این صورت ممکن است موجب آسیب استخوان های اطراف مفصل هم بشود.

- زانوی جهندگان و  زانو درد

منظور از جهندگان یا Jumpers ورزشکارانی هستند که حرکات جهشی را زیاد انجام می دهند. ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال جزو این ورزش ها هستند. در این ورزشکاران تاندون کشکک که در زیر کشکک قرار دارد ملتهب و دردناک می شود. علامت این بیماری ها درد زانو در محل تاندون است که در حین ورزش بیشتر می شود..


- سندرم ایلیوتیبیال باند و  زانو درد

ایلیوتیبیال باند یک نوار محکم بافتی است که از لگن تا زیر زانو کشیده شده است. این باند در قسمت خارجی زانو قرار دارد. با حرکت زانو، این باند به طور مکرر به برجستگی که در سطح خارجی مفصل زانو قرار دارد ساییده شده و موجب درد زانو و تورم می شود. این بیماری بیشتر در کسانی دیده می شود که ایلیوتیبیال باند سفت و کوتاهی دارند. علامت این بیماری درد در سطح خارجی مفصل ران است که بیشتر در دوندگان دوهای طولانی دیده می شود. درد معمولا بعد از 15-10 دقیقه از آغاز به دویدن شروع شده و بعد از استراحت بهبود می یابد.


 

راه های جلوگیری از زانو درد

حفظ وزن متعادل بدن برای جلوگیری از درد زانو : چاقی سبب بیماری آرتروز, بیماری مفصل می شود که برای جلوگیری از درد زانو لاغری بهترین ورزش است.

استفاده از کفش مناسب:کفش پاشنه بلند باعث مشکلات پاشنه پا می شود پوشیدن کفش مناسب بپوشید میتواند از درد زانو جلوگیری کند.

انجام حرکات ورزشی منظم :ورزش به زانو قدرت میدهد و از درد جلوگیری میکند ؛ تمرینات زانو را با کمک مربی ورزش انجام دهید تا در آینده اززانو درد پیشگیری کنید

خودداری از عدم تحرک مداوم پاها :یک باور اشتباه درباره درد زانو این است که بعلت ورزش کردن بیش از حد است. اگر شما در محل کار برای مدت طولانی نشسته اید این بی تحرکی باعث میشود که عضلات خشک شوند که باعث ایجاد درد زانو میشود.

مصرف منظم مواد غذایی غنی از کلسیم :برا ی جلوگیری ازدرد زانو باید یک رژیم غذایی غنی از کلسیم بخورید ما به خانمها توصیه میکنیم که تخم مرع؛ ماهی؛پنیر و ماست بخورند که استخوانهایشان قوی شود و از زانو درد پیش گیری کنند.

 

 

All Right Reserved 2014, Arsham teb co, Design by www.adco.ir